Gubienie piór przez papugi

alvaroas8a0 / Pixabay

Wiadomo, że jeśli ktoś chciał wejść w posiadanie własnej papugi i pomysł się sprawdził, to jednak w późniejszym czasie zastanawia się nad tym, w jaki sposób można poradzić sobie z przeróżnego typu problemami. Wiadomo, że zdarzają się sytuacje, w których ptak nie chce jeść karmy zaleconej przez hodowcę, ale i mogą zdarzyć się inne akcje, jak gubienie piór, krzyczenie, czy osowiałość. Dlatego bardzo ważne jest, by nastawić się na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy, dzięki czemu uda się poradzić sobie zarówno z nagłymi sytuacjami, jak i takimi, które spędzają nam sen z powiek.

Dlaczego papuga gubi pióra?

Wielu początkujących właścicieli papugi jest przerażonych, gdy znajdują w klatce, czy też w jej obrębie pióra. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że tak jak u człowieka martwy naskórek ulega złuszczeniu i zwyczajnie go gubimy, czy zdzieramy podczas peelingu, tak u papug wymiana piór również jest czymś w pełni naturalnym. Co zrobić jak papugi gubią pióra? Oczywiście u papugi do wymiany piór dochodzi raz w roku, dlatego jeśli zauważamy, że ptak sam sobie je wyrywa, być może robi to na tle nerwowym i warto go obserwować. Zdarzają się sytuacje, w których ptak sam sobie wyrywa pióra, bardzo często jest to objaw, który świadczy o tym, że otrzymuje karmę bardzo słabej jakości. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy nastawić się na jej zmianę.

Oczywiście takie zmiany warto skonsultować z weterynarzem, lub też hodowcą, ponieważ to właśnie oni będą w stanie pomóc w znalezieniu rozwiązania, które zagwarantuje optymalnie dobraną dietę. Jeśli w klatce znajduje się więcej papug i wzajemnie wykazują w stosunku do siebie agresję, należy je rozdzielić. Zdarzają się sytuacje, w których nieprawidłowo określona płeć może przyczyniać się do właśnie tego typu niezgody. Papuga, która się trzęsie, bądź też trzepie skrzydłami często okazuje w ten sposób strach, bądź też ból. Najczęściej jednak w ten sposób chce je rozprostować. Dlatego obserwacja tego, jak się zachowuje papuga i jak często powtarza określona zachowania jest kluczem do sukcesu.