Jak zacząć robić biżuterię? Porady dla początkujących

Biżuteria handmade to doskonały sposób na wyjątkowe dopełnienie stylizacji, ale też  podzielenie się swoim indywidualnym stylem i wyrażenie swojej osobowości. Jeśli masz głowę pełną pomysłów, ale nie wiesz jak zacząć przygodę z robieniem biżuterii, tutaj znajdziesz kilka rad i podpowiedzi – od tych dotyczących wyboru podstawowych narzędzi i najpotrzebniejszych produktów, po małe instruktaże, które pomogą stworzyć pierwszy pierścionek, naszyjnik, bransoletkę, czy kolczyki.

Ręcznie robiona biżuteria, czyli oryginalny dodatek i świetna zabawa!

Produkty wykonywane ręcznie to zdecydowanie coś dla wszystkich miłośniczek i miłośników oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań. Jeśli nie chcesz nosić tego, co wszyscy, a zamiast tego podkreślać swój styl wyjątkowymi dodatkami, to może najwyższa pora zacząć tworzyć je samodzielnie! Naprawdę warto, bo własnoręczne tworzenie biżuterii to bardzo kreatywne zajęcie, świetna zabawa, a dla niektórych sposób na relaks i ciekawe hobby, które z czasem może przerodzić się we własny biznes i wymarzoną pracę.

Dodatkowo tworzenie biżuterii wpływa pozytywnie na koncentrację, ćwiczy uważność i zwiększa kreatywność. W procesie twórczym zawsze pierwszym etapem jest pomysł, więc jeśli Twoja wyobraźnia już zaczęła produkować pomysły na piękną biżuterię, to najwyższa pora wcielić je w życie i zacząć działać. Jeśli nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać, to spokojnie, zaraz wszystko stanie się jasne! Bez względu na to, ile masz lat, czy chcesz wykonywać biżuterię amatorsko, czy zająć się tym bardziej na poważnie, czy marzysz o robieniu kolczyków, naszyjników, czy bransoletek – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

Zanim zaczniesz tworzyć biżuterię handmade, czyli pierwsze zakupy

Pomysły są oczywiście podstawą rękodzieła, ale trudno je realizować bez odpowiednich produktów. Zaczynając swoją przygodę z tworzeniem biżuterii, musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, które ułatwią Ci pracę. Na Twojej liście zakupów powinny znaleźć się:

 • szczypce
 • nożyczki
 • gumka lub żyłka.

A to dopiero podstawowy zestaw. Przed zakupami, zastanów się, jaką biżuterię chcesz tworzyć – czy będzie ona złota, czy srebrna, wykonana z koralików, czy kamieni, robiona na łańcuszku, sznurku, rzemieniu, a może żyłce? Oczywiści nie musisz ograniczać się do jednego stylu i puścić wodze fantazji, tworząc różnorodne dodatki. Oto, co jeszcze może Ci się przydać:

 • kolorowe koraliki
 • zawieszki w różnych kształtach
 • kamienie naturalne i syntetyczne
 • łańcuszki
 • sznurek
 • półfabrykanty, takie jak zapięcia, wykończenia, czy bigle, czy bazy do kolczyków
 • klej
 • opakowania, na przykład woreczki i pudełeczka.

Warto też się zdecydować na gotowy zestaw do robienia biżuterii.

Koraliki i zawieszki – jak wybrać odpowiednie produkty?

Podczas wybierania pierwszych koralików, kamieni i zawieszek, kieruj się nie tylko walorami estetycznymi, stawiając na ulubione kształty i kolory, ale zwróć też uwagę na ich wielkość, średnicę koralików, czy dziurek w kamieniach. Musi być ona odpowiednio dobrana do grubości sznurka, żyłki, drucika lub gumki, na którą będziesz je nawlekać.

Pierwszy pierścionek, bransoletka, naszyjnik i kolczyki, czyli jak się za to właściwie zabrać?

Jeśli masz głowę pełną pomysłów i jesteś już po zakupach, to najwyższa pora zabrać się do roboty! Pamiętaj, że tworzenie biżuterii metodą DYI (ang. do it yourself, czyli zrób to sam) wymaga czasu, precyzji, uważności i kreatywności. Dlatego nie martw się, jeżeli za pierwszym razem coś nie wyjdzie. Eksperymentuj, baw się, działaj metodą prób i błędów, a zobaczysz, że z czasem zaczniesz nabierać wprawy i lekkości, a z Twoich rąk będzie wychodzić wymarzona biżuteria.

Jednak żeby trochę przyspieszyć ten proces, sprawdź kilka rad dotyczących wykonywania poszczególnych dodatków.

Pierścionek z koralików

Do wykonania elastycznego pierścionka będziesz potrzebować kawałka gumki oraz wybranych wcześniej koralików. Odetnij kawałek gumki, który będzie około dwa razy dłuższy niż obwód palca, by został kawałek na zawiązanie pierścionka. Nawlecz koraliki, tworząc odpowiedni wzór, a następnie dokładnie zawiąż gumkę na supełek kilka razy. Tym samym sposobem możesz stworzyć bransoletkę.

Naszyjnik

Tworząc naszyjnik, poza właściwym nawleczeniem koralików, kamieni i zawieszek na żyłkę, drucik, czy sznurek, należy pamiętać o wykończeniu. Dobierz zapięcie, które będzie pasowało do całości i pozwoli na wygodne zakładanie i zdejmowanie biżuterii. Pracę przy mocowaniu ułatwią Ci szczypce lub cążki.

Kolczyki

Robiąc własne kolczyki, zastanów się jaki kształt bazy będzie najbardziej odpowiedni – małe lub duże koła, a może bigle? Następnie za pomocą dobranych pod względem koloru i materiału półfabrykantów przymocuj zawieszkę.

Przygoda z tworzeniem biżuterii wymaga czasu i cierpliwości, ale jest też doskonałym sposobem na relaks, rozwijanie kreatywnych pasji i ćwiczenie koncentracji i uważności. Najważniejsza jest determinacja. Nie poddawaj się, jeśli coś nie wyjdzie od razu, ucz się na błędach, wdrażaj pomysły w życie i rozwijaj się. Pomyśl przez moment jak wyglądają Twoje wymarzone produkty, kup odpowiednie materiały, sprawdź różne techniki i stwórz swój unikalny, niepowtarzalny styl!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*