Dłutownica i inne narzędzia do obróbki plastycznej

Obróbka metali to różne metody, które pozwalają na zmianę parametrów wybranych metali. Do wyboru są różne narzędzia, które są niezbędne podczas pracy – to m.in. giętarka, dłutownica, frezarka czy żłobiarka do blach. Dowiedz się więcej na temat rodzajów obróbki oraz wybranych sprzętów.

Co to jest obróbka plastyczna materiałów?

Obróbka plastyczna to metoda obróbki różnych metali, który ma na celu zmianę jego plastyczności za pomocą odpowiedniego narzędzia. Wybór urządzeń jest ogromny – są to m.in. zwijarki, żłobiarki do blachy, prasy krawędziowe czy dłutownice. Każda metoda ma na celu zmianę kształtu i wymiarów, a także struktury materiału. Ta z kolei wpływa na zmianę właściwości mechanicznych. Obróbka plastyczna jest stosowana także w celu poprawy wyglądu produktu, poprzez wykańczanie powierzchni i wybielanie.

Obróbka plastyczna materiałów to proces, który polega na zmianie kształtu, wielkości lub struktury materiału poprzez jego kształtowanie, wyciskanie, odkształcanie lub inne formy obróbki. Jest szeroko stosowana w wielu gałęziach przemysłu – m.in. takich jak motoryzacja, budownictwo, maszyny i narzędzia, a także w produkcji mebli i wyrobów metalowych. Obróbka plastyczna materiałów jest szczególnie przydatna w przypadku tworzenia produktów o skomplikowanych kształtach, które wymagają precyzyjnego wykonania.

Co to jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to metoda obróbki ubytkowej. Polega na usuwaniu naddatku obróbkowego i zamienianie go na wióry. Procesy te wykonuje się za pomocą narzędzi skrawających – jak m.in. tokarki, frezarki, szlifierki i inne. Obróbka skrawaniem jest jednym z najczęściej stosowanych procesów produkcyjnych w przemyśle.

Przykładowe metody obrabiania materiału

Obróbka plastyczna materiałów może być wykonywana na różne sposoby, w zależności od rodzaju materiału, który ma być obrabiany. Najczęściej stosowane metody obróbki plastycznej to wyciskanie, odkształcanie, kucie, gięcie, tłoczenie, wytłaczanie, wyginanie, wycinanie, wiercenie, szlifowanie, polerowanie i wykańczanie. Obróbka plastyczna materiałów jest szeroko stosowana w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ pozwala na tworzenie produktów o wysokiej jakości i precyzji.

Narzędzia do obróbki plastycznej i skrawaniem – przegląd

Obróbka plastyczna i metodą skrawania może być wykonywana za pomocą różnych narzędzi, takich jak prasy, walcarki, nożyce, dłutownica, frezarki, zwijarki czy żłobiarka do blachy i wiele innych. Obróbki te są stosowane w celu poprawy wytrzymałości i trwałości produktów, a także w celu zmniejszenia ich wagi.

Na przykład dłutownica do metalu służy do obróbki skrawaniem. Sprawdzi się do dłutowania powierzchni i obróbki tłoczników, kół zębatych czy różnych kanałów w otworach obrabianego metalu. Składa się z ruchomego stołu, który jest wyposażony w szereg narzędzi skrawających, takich jak dłuta, wiertła, frezy i noże. Stosuje się ją do wykonywania precyzyjnych otworów w twardych materiałach, takich jak metal, drewno lub tworzywa sztuczne.

Z kolei wydajna i solidna żłobiarka do blachy to maszyna, która służy do wycinania otworów w blasze – to narzędzie do obróbki plastycznej. Pozwala uzyskać otwory o różnych kształtach i rozmiarach. Jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle, takim jak produkcja samochodów, maszyn i innych produktów.