Które rolety są lepsze, wewnętrzne czy zewnętrzne?

Blinds window decoration interior of room - Vintage light Filter

Każdy, kto buduje dom musi podejmować wiele bardzo ważnych decyzji. Nie inaczej jest w przypadku wyboru rolet. Niejeden inwestor stawał w obliczu dylematu, jakiego rodzaju rolety kupić do swojego domu – rolety wewnętrzne czy zewnętrzne (przeczytaj: http://silesiapark4x4.pl/rolety-wewnetrzne-czy-zewnetrzne-jakie-rozwiazanie-wybrac/). Wykluczając walory estetyczne fundamentalną kwestią są aspekty ochronne i funkcjonalność.

Jakie zadanie mają spełniać rolety zewnętrzne?

Po pierwsze, każdy inwestor powinien zadać sobie pytanie jaki efekt chce osiągnąć instalując w swoim domu rolety zewnętrzne https://dopasujrolety.pl/3-rolety-zewnetrzne. Czy mają one służyć ochronie przez słońcem, nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń czy spełniać rolę ochrony przez włamaniem. Z pewnością większość osób będzie szukała rozwiązań, które spełnią wszystkie te wymagania. Ale czy zawsze potrzeba takich wszechstronnych osłon okiennych? W zasadzie nie, ponieważ domy, które znajdują się w otoczeniu zieleni mają zapewniony cień i kwestia nagrzewania nie jest zbytnio uciążliwa, jak bywa w przypadku budynków, które nie mają dostępu do takiej naturalnej bariery. W wielu takich przypadkach w zupełności wystarczą rolety wewnętrzne typu dzień/noc, drewniane żaluzje, rolety rzymskie, verticale lub plisy.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Na rynku można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, które spełnią oczekiwania inwestorów, jednak na uwagę zasługują rolety zewnętrzne w postaci pionowych markiz, powszechnie określanymi jako screeny. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych propozycji producentów i warto się jej przyjrzeć nieco bliżej. Po pierwsze, takie osłony pozwalają kontrolować dostęp światła i ciepła. Jest to zasługą zastosowania specjalnej tkaniny, pozwalającej na zatrzymanie aż 80% energii słonecznej. Z tego powodu rolety typu screen są nazywane ekranami termicznymi, posiadającymi takie plusy jak:

  • ochrona przed nagrzewaniem wnętrz,

  • nieograniczona widoczność,

  • dopływ naturalnego światła,

  • ochrona antywłamaniowa,

  • izolacja akustyczna

Montaż rolet wewnętrznych i zewnętrznych

Oba rozwiązania różnią się od siebie sposobem montażu, a podstawowa różnica polega na tym, że rolety wewnętrzne montowane są na ścianie, suficie lub ramie okiennej. Natomiast rolety zewnętrzne montowane są do stolarki okiennej, zarówno PCV, aluminiowej i drewnianej, a następnie w otworze okiennym lub na elewacji. Należy również zwrócić uwagę na dwie rzeczy: zewnętrzne osłony okienne posiadają systemy adaptacyjne, pozwalające zastosować je już w wybudowanych budynkach, w których nie były uwzględnione w projekcie. Druga kwestia dotyczy rodzaju napędu, który może być elektryczny lub ręczny.