Oswajanie papugi – wszystko, co musisz wiedzieć

suju-foto / Pixabay

Zastanawiasz się, jak oswoić papugę? Papugi z reguły są towarzyskie i chętnie się z nami zaprzyjaźnią, jednak należy pamiętać o kilku zasadach.

Witamy w domu

Im młodsza papuga, tym łatwiejsza tresura. Po zakupie należy umieścić ptaka w klatce. Na początku papuga potrzebuje trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego miejsca. Może być zestresowana, bojaźliwa i siedzieć na najwyższej żerdzi klatki. To całkowicie normalne zachowanie. Przez kilka dni powinniśmy ograniczyć nasz kontakt do podawania jedzenia i wody, do misek, a nie bezpośrednio do dzióbka. Papuga na pewno będzie nas obserwować i kiedy już upewni się, że nie zrobimy jej krzywdy, normalnie je, zwiedza klatkę, oznacza to, że się zaaklimatyzowała.

Otwieranie klatki

Przed otwarciem klatki należy się upewnić, że w pobliżu nie znajdują się przedmioty, rośliny, które mogłyby zaszkodzić naszemu zwierzątku. Okna powinny być zamknięte. Uchylone okna mogą być dla niego zagrożeniem. Następnie otwieramy klatkę. Możliwe, że nie wyjdzie od razu, a dopiero za kilka dni. Nie szkodzi. Ważne, by na zewnątrz miała postawione naczynia z jedzeniem i piciem, ponieważ papugi bardzo źle znoszą brak wody. Jednocześnie w klatce nadal powinno się znajdować jej standardowe wyżywienie. Stopniowo papuga przyzwyczaja się do jedzenia w naszej obecności. Nie należy na siłę głaskać papugi, ponieważ może odebrać to jako atak, a kontakt z ptasim dziobem nie jest przyjemny.

Powolny kontakt

Muśnięcia ptasim ogonem ptak może zaakceptować. Jeśli papuga to polubi, możemy zwiększać częstotliwość kontaktu.

Głaskanie papugi

Papuga sama zdecyduje, czy chce usiąść na naszej dłoni lub ramieniu. Nie zmuszajmy jej i nie głaskajmy, dopóki sama do nas nie podejdzie.

Jak długo trwa oswajanie?

Każde zwierzę jest inne. Młode osobniki oswaja się szybciej niż starsze. Przeważnie papugi potrzebują czasu, by zapoznać się z nowym otoczeniem i opiekunem. Przede wszystkim należy przyzwyczajać papugę stopniowo. Proces oswajania może trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.