Oświetlenie LED

Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne i to nie tylko ze względu na modny design, ale również dlatego że jest ono bardzo energooszczędne i ekologiczne. Dzieje się tak ponieważ światła tego typu nie wytwarzają ciepła ulatniającego się do atmosfery.

Taśma LED– jest to taśma ze specjalnego tworzywa wewnątrz której umieszczone są miniaturowe diody ledowe w różnych kolorach oraz tonach barw. Rozwiązanie tego typu jest bardzo łatwe w montażu w zasadzie możemy to zrobić sami. Istotną informacją jest, iż taśm możemy używać nie tylko na prostej powierzchni, ale również na łukach, skosach i załamaniach. Taśmy ledowe świetnie sprawdzą się jako dodatkowe doświetlenie wewnątrz szaf, pod półkami w kuchni, na obrzeżach lustra czy zaznaczając krawędzie schodów. Na rynku są dostępne również taśmy wodoodporne, więc bez problemu może stworzyć ciekawy klimat na przykład w łazience. Taśmy LED mogą służyć jako oświetlenie dodatkowe, ale również możemy ich użyć do wykonania głównego oświetlenia w pomieszczeniu. W zasadzie kombinacje są nieograniczone a sposoby na wykorzystanie takich taśm zależą tylko od naszej wyobraźni i inwencji twórczej.

Bez względu na to czy zdecydujemy się na taśmy ledowe czy inny rodzaj oświetlenia z diodami LED, to możemy podłączyć wszystko do specjalnego ściemniacza. Wystarczy podczas zakupów wybrać żarówki LED ściemnialne i zakupić je od razu w komplecie ze ściemniaczem (pozwoli to uniknąć problemów z brakiem synchronizacji). Ściemniacz LED ma wbudowany specjalny system który łączy się żarówkami i dzięki temu można regulować natężenie światła, które dopasowujemy do potrzeb w danym momencie.

Oświetlenie LED zalety:

1. Przede wszystkim oszczędność energii, żarówki tego typu mogą zużywać nawet 80% mniej prądu niż żarówki standardowe. Kolejną zaletą jest fakt, że diody te mają dłuższą żywotność, więc nawet wyższa cena nie jest w tym przypadku wadą, ponieważ inwestycja szybko się zwróci.

2. Następnym plusem jest brak nagrzewania się ledów, otóż w przeciwieństwie do standardowych żarówek czy halogenów ledy nigdy nie poparzą nam palców, a tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu dzięki temu nie wytwarzają ciepła, nie uwalniają go do atmosfery więc są bardzo proekologiczne.

3. No więc idźmy dalej, żarówki LED nie potrzebują czasu na rozgrzanie się, po włączeniu i od razu osiągają 100% światła. Dokładnie wiemy jak to wygląda w przypadku oświetlenia energooszczędnego, zanim osiągnie pełną moc to światło jest przygaszone.

Oświetlenie LED- podsumowanie

Jeżeli ktoś zastanawia się czy inwestować pieniądze w oświetlenie ledowe które na pierwszy rzut oka może wydawać się droższe od tradycyjnych żarówek, to powinien przestać to robić. Ledy w perspektywie czasu zaoszczędzą dla nas sporo energii, a co za tym idzie z pewnością zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Należy pamiętać również, iż diody LED mają zdecydowanie dłuższą żywotność od tradycyjnego oświetlania, więc płacimy raz a porządnie za dobrą jakość. Dodatkowo wykorzystując taśmy ledowe, może stworzyć własne projekty oświetlenia, które będą jedyne i niepowtarzalne.