Czy detektyw może nagrywać dźwięk i obraz dla klienta?

Usługi detektywistyczne stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Rozwój technologii oraz dostępność biur detektywistycznych sprawił, że obecnie szukanie dowodów na winę przeciwnika procesowego staje się czymś coraz powszechniejszym. Nikogo już nie dziwi korzystanie z takich usług podczas sprawy rozwodowej podczas szukania osób zaginionych. Wbrew pozorom, paca detektywa w naszym kraju jest ściśle regulowana – między innymi przez ustawę o usługach detektywistycznych z roku 2001. Dowiedz się, co może, a co jest zabronione w pracy detektywa.

Co może detektyw?

Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą, praca detektywa polega na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu prywatnych informacji i zdarzeniach, przedmiotach oraz osobach. Usługi te świadczone są w ramach umowy zawartej między osobą, która zleca mu wykonanie konkretnej pracy. Podobnie jak inne zawody, detektyw Łódź nie może przekraczać swoich kompetencji – jest zmuszony świadczyć usługi na mocy przepisów prawnych. Co to oznacza w praktyce? Na przykład detektyw może obserwować inne osoby w ogólnodostępnych miejscach, na przykład na ulicach czy w restauracjach – może wtedy też robić zdjęcia. Jego uprawnienia najlepiej jednak analizować w realiach konkretnego zlecenia. Czego nie może detektyw? Niezależnie od sytuacji nie powinien wtargnąć do mieszkania osoby, którą obserwuje, ponieważ stanowiłoby to naruszenie jej prawa do prywatności.

Czy detektyw może nagrywać dźwięk i obraz?

Wielu osobom zawód detektywa kojarzy się z dużym aparatem. Czy jednak może on używać kamery w trakcie swojej pracy? Według prawa agencje detektywistyczne mają prawo robić zdjęcia, jednak sprzęty, których używają, wcale nie są pokaźnych rozmiarów. Zazwyczaj jest to po prostu telefon czy dyskretny aparat, który nie spłoszy podejrzanej osoby. Nagrywane dźwięki i obraz odgrywają bardzo ważną rolę w pracy detektywa. Między innymi pozwalają na uwiarygodnienie obserwacji oraz ich udokumentowanie. Informacje te mogą następnie być wykorzystane w sądzie jako pełnoprawny materiał dowodowy. Co ciekawe, zwykli ludzi nie mają takich uprawnień. Jeśli jednak chodzi o zakładanie podsłuchu czy systemu GPS, czynności takie wykraczają już poza uprawnienia tego fachowca – są one zarezerwowane jedynie dla służb specjalnych i państwowych. Prywatny detektyw nie powinien montować ukrytych kamer, podsłuchu czy nagrywać rozmów za pomocą dyktafonu. Uzyskane w ten sposób dowody nie są legalne i nie mogą być wykorzystane w sądzie. Co więcej, ich zamontowanie mogłoby nawet zakończyć się sprawą karną.