Jak zostać barmanem? Omawiamy wyposażenie prawdziwego barmana

Co powinien zawierać zestaw barmański? Omawiamy najważniejsze akcesoria barmana!

W dzisiejszych czasach mieszanie drinków nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalnych barmanów. Każdy, kto tylko ma na to ochotę, może spróbować swoich sił w przygotowywaniu pysznych napoi, również w domowym zaciszu. W jakie narzędzia warto zaopatrzyć się, planując rozpoczęcie kariery barmana?

Jakie przedmioty powinny znajdować się w zestawie barmańskim?

Niezależnie od tego, czy zestaw barmański będzie służyć do domowego, amatorskiego użytku, czy też do profesjonalnego wykorzystania, konieczne jest zaopatrzenie się w szereg przydatnych narzędzi. Oto krótka lista przedmiotów, które należy posiadać:

  • Shaker, czyli narzędzie do miksowania napojów oraz drinków,
  • Jigger, nazywany miarką barmańską, a więc specjalne naczynie do odmierzania zawartości poszczególnych składników,
  • Muddler, czyli tłuczek służący do ugniatania owoców w naczyniu,
  • Sitko barowe, nazywane również filtrem barmańskim, które służy do filtrowania lodu z drinka,
  • Nalewak, który jest wykorzystywany do precyzyjnego odmierzania płynów,
  • Łyżka barmańska, służąca do mieszania składników drinka,
  • Nóż, przydatny do obierania owoców,
  • Szczypce barmańskie do przenoszenia lodu do naczyń,
  • Wyciskacz do owoców, niezbędny do sprawnego pozyskiwania soku ze świeżych owoców,
  • Filtr siatkowy, który ma za zadanie zatrzymać resztki owoców.

Ponadto podczas mieszania drinków mogą przydać się także inne akcesoria, w tym między innymi otwieracz do butelek, rozgniatacz do lodu, nożyczki, czy dodatkowe noże. Warto przy tym wspomnieć, że poszczególne narzędzia mogą występować w wielu różnych odmianach, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto zasięgnąć fachowej porady. Te i inne przybory barmańskie znajdziesz w sklepie drinkmaker.pl

Jaki zestaw barmański dla początkujących?

Jeżeli planujesz rozpocząć swoją przygodę z mieszaniem drinków, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dzięki temu nie tylko będzie Ci łatwiej stawiać pierwsze kroki w karierze barmana. Dobrej klasy narzędzia pozwolą rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenie, które może zaowocować w przyszłości. Warto przy tym pamiętać, że nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę, inwestując mnóstwo pieniędzy w zakup zestawu barmańskiego. Na początek wystarczy zaopatrzyć się w kilka najistotniejszych elementów, które pozwolą trenować, eksperymentować i co najważniejsze, w efekcie smakować własnoręcznie przygotowane drinki. Jeżeli planujesz przygotowywać napoje w domowym zaciszu, dla siebie i bliskich, lista najpotrzebniejszych akcesoriów znajduje się w następnym akapicie.

Bez jakich akcesoriów nie można rozpocząć kariery barmana?

Zestaw barmański można określić jako jeden wielki zestaw naczyń połączonych. Dobry drink jest więc owocem pracy ze wszystkimi elementami zestawu, nie tylko z shakerem, ale także z wyciskaczem do cytrusów, czy miarką barmańską. Zastanówmy się jednak nad tym, jakie akcesoria są kluczowe do rozpoczęcia swojej przygody z własnoręcznym przygotowywaniem drinków?

Co do zasady, za najważniejszy atrybut barmana uznaje się jednak shaker, który służy do miksowania drinków. To w nim umieszczamy wszystkie składniki, by następnie dokładnie je wymieszać, tworząc w ten sposób pożądany napój. Trudno byłoby więc obyć się bez tego akcesorium. W sprzedaży znajdują się różne odmiany shakerów, jednak wybór powinien być uzależniony od własnych preferencji barmana. Kolejnym istotnym elementem zestawu jest miarka, czyli jigger. To narzędzie służy do odmierzania proporcji składników napoju, dzięki czemu możemy mieć pewność, że otrzymamy pożądany smak naszego drinka. Warto posiadać w swoim zestawie również nalewak. Jego zastosowanie również dotyczy precyzyjnego odmierzania poszczególnych składników, w tym między innymi alkoholu.

Dokładny zestaw barmański warto skompletować w oparciu o własne preferencje oraz plany dotyczące przygotowywania drinków. Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych akcesoriów dla barmanów. Niektóre z nich możesz uznać za całkowicie zbędne, inne – za absolutnie kluczowe. Z tego względu planując zakup zestawu barmańskiego, należy wykonać odpowiedni research, który pozwoli ustalić, z jakich komponentów będziemy najczęściej korzystać.

Co powinien zawierać zestaw barmański? – podsumowanie.

Podstawowy zestaw barmański powinien składać się z podstawowych, najbardziej potrzebnych narzędzi, takich jak shaker, miarka, sitko, nalewak, czy tłuczek do ugniatania owoców. W sprzedaży dostępne są akcesoria różnych marek. Podejmując decyzję o zakupie zestawu barmańskiego, warto zasięgnąć języka wśród ekspertów, którzy z pewnością chętnie doradzą, jaki sprzęt wybrać. Dobry sprzęt to jedno, jednak w tym przypadku równie istotna jest motywacja i chęci do nauki. Jeżeli jesteś na etapie, w którym chcesz rozpocząć swoją przygodę z przygotowywaniem drinków, nie musisz inwestować w zestaw barmański wszystkich swoich oszczędności. Dokładnie przeanalizuj własne potrzeby, wybierz najpotrzebniejsze akcesoria i spróbuj swoich sił w mieszaniu pysznych napoi!